Shimano SM-BB72-41B Press Fit Bottom Bracket
Product image 1
Shimano SM-BB72 Road-Fit Press-Fit Bottom Bracket
Features
  • Complete Ultegra level press-fit bottom bracket assembly for Shimano HollowTech II road cranks
  • Set includes left and right hand cups, inner cover, and inner O-rings
  • Sealed cups keep out dirt and water
  • Maintenance-free
  • Shell type: Press-Fit
  • Shell width: 86.5mm shells
  • 41mm cup diameter
  • Easy press-fit installation
Features
  • Maintenance-free
  • Shell type: Press-Fit
  • Shell width: 86.5mm shells
  • 41mm cup diameter
  • Easy press-fit installation
-65%
Description
  • Shell width: 86.5mm shells
  • 41mm cup diameter
You may also like
NEW
SRAM Force AXS E1 Power Meter Chainset
NEW
Thumbnail 1
Planet X Replacement Rear Axle Tempest / Goldrush UDH
SRAM Force XG-1270 12 Speed Cassette
-65%NEW
Thumbnail 1
Pyramid Bell Mosquito Net
-65%NEW
Selle Italia Model X Light Saddle
-65%NEW
Velox Tubeless Repair Plug Kit
-65%NEW
Carnac Long Sleeve Merino Base Layer Slate / Small
-65%NEW
SRAM Rival AXS E1 Power Meter Chainset
-65%NEW
SRAM Force AXS E1 Chainset
-65%NEW
Selle Italia Flite Boost Saddle / 145mm / Black / 233g
-65%NEW
SRAM Rival AXS E1 Chainset
-65%NEW